Lyžování na Slovensku – tipy, kde si nejlíp zalyžujete (a zajezdíte na snowboardu)

Vybrali jsme pro vás několik středisek u našich východních sousedů, kam vyrazit s lyžemi nebo snowboardem. V Tatrách oblíbená střediska Jasná a Tatranská Lomnica slibují dlouhé strmé sjezdovky, zatímco v areálu Donovaly na rozhraní Velké a Malé Fatry si užijí především rodiny s dětmi.

  1. Největší slovenský skiareál Jasná v útrobách národního parku NAPANT nabízí moderní sjezdovky a vůbec první snowpark v zemi.
  2. Ve středisku Tatranská Lomnica najdete nejstrmější sjezdovku na Slovensku.
  3. Donovaly přináší vyžití pro rodiny s dětmi, snowboardisty a méně náročné lyžaře.

Jasná – Nízké Tatry

Největší slovenský skiareál Jasná leží v pohoří Nízké Tatry. Druhý nejvyšší vrchol tohoto pohoří (2 024 m.n.m.) Chopok je posvátným místem pro všechny lyžaře. Pravidelně se tady totiž koná soutěž evropského poháru FIS a na místních sjezdovkách si skvěle zalyžujete i vy. Je jich 41 a dohromady jsou dlouhé přes 48 kilometrů.

S moderním zasněžovacím zařízením tady garantují sníh nejméně 5 měsíců v roce. O přepravu se stará 30 moderních lanovek s celkovou kapacitou více než 32 000 lidí za hodinu.

Snowboardoví nadšenci se mohou těšit do jednoho z prvních snowparků na Slovensku. Při bohaté sněhové nadílce na ně čeká množství platforem, skoků a ramp. Malí sportovci si užijí ve snowboardovém tunelu, a pro zájemce je tady denně otevřena škola snowboardu.

Tatranská Lomnica – Vysoké Tatry

Na úpatí masivu Lomnický Štít je vám k dispozici 12 různě náročných sjezdovek – včetně nejstrmějšího a nejvýše položeného svahu na Slovensku. Trasa vede z Lomnického sedla (2 190 m n. m.) a je dlouhá 5,5 kilometru.

Jiná, carvingová trať dlouhá 6,5 kilometru dosahuje na některých místech šířky až 60 metrů, a tak si užijete opravdu dlouhé oblouky.  Skipas z Tatranské Lomnice využijete i v přilehlých areálech Starý Smokovec a Štrbské Pleso.

Donovaly

Skiareál Park Snow Donovaly v okresu Bánská Bystrica nabízí 19 sjezdovek s celkovou délkou 11 kilometrů. Převládají nenáročné tratě, přičemž nejdelší z nich měří 2,1 kilometru.

Středisko je ale opravdovou Mekkou pro rodiny s dětmi. Dětský Fun Park patří k největším zařízením svého druhu ve střední Evropě. Výukové programy zahrnují motorový kolotoč a 9 posuvných pásů, se kterými budou začátky snazší. Množství her a soutěží na více než jednom hektaru zabaví začátečníky i pokročilé.

Na snowboardisty čekají každodenně upravované tratě Riders Parku s množstvím překážek. Jsou seřazeny od nejsnazších, takže si každý najde svou obtížnost. Jízdu vám zpříjemní i hudba z místní Chillout zóny.