Z nařízení vlády ČR jsou všechny naše pobočky  zavřené. Objednávky z našeho e-shopu si můžete vyzvednout na výdejním místě na pobočce v Čakovicích.

6 tipů, jak zaletnit výbavu

29. 03. 2020 Tipy a rady

Teď je správná doba dělat věci, na které nebyl čas, ale jsou potřeba. Mluvíme o údržbě lyžařského vybavení, které se musí zaletnit. Na konci sezóny jsou totiž věci poctivého lyžaře dost použité a volají o pomoc. Když ji vyslyšíte, vydrží vám celá výzbroj několik let.

Vybavení nebude sedět v koutě!

Vaše lyžařské vybavení dostalo zabrat, takže by nejradši zůstalo ve sklepě – je odřené, na skluznici má rýhy ze všemožných přejezdů, když jste ve spěchu dojeli ze svahu až k autu nebo je okopané od dětí.

Zkrátka a dobře, je po sezóně… A mezi námi lyžaři, větší radost vám v září udělá vybavení, o které se teď postaráte, než které necháte zbytek roku ležet ladem.

Lyže to asi odnesly nejvíc

Největší rány mají zřejmě lyže, takže se podíváme nejdřív na ně. Omyjte je od veškeré špíny a soustřeďte se hlavně na skluznici a vázání.

Pozorně je prohlédněte, jestli jde jen o šmouhy a rýhy, nebo vážnější poškození. Pokud se vám třeba vytrhla hrana, jsou na ní velké zuby a skluznice vypadá opravdu bídně, zavolejte nám. Zatím jsou pobočky zavřené, protože je stále nouzový stav. Jakmile však opadne, rádi se s vámi na servisu domluvíme individuálně.

Jak vypadá pořádný servis lyží?

Naši kluci ze servisu žijí horami a s lyžemi si rozumí. Ví, že když je výbava udržovaná a perfektně seřízená, reaguje na každý váš pohyb, poskytne vám stabilitu a tím pádem i radost z jízdy.

Servis dělají na švýcarských automatech, takže o šetrnost je postaráno. Ale dost řečí, pojďme se podívat, co můžete od servisu v Happy Sportu očekávat.

  • Seřízení vázání s potvrzením,
  • expresní servis na počkání,
  • kontrola a doporučení oprav.

Chcete mít jasnější obrázek profi servisu? Mrkněte sem.

Domácí údržba lyží

Jestli jsou vaše lyže v pohodě, stačí jim po očištění pořádně vykartáčovat skluznici ocelovým nebo měděným kartáčem a nanést na ni silnou vrstvu měkkého vosku. Jeho povlak pak zabrání vysychání skluznice a hromadění mikroodpadů. Vosková vrstva by měla pokrýt celé hrany lyží a tím snížit i poškození od koroze a oxidace.

Lyže pak uložte na suché místo, kde se nemění teplota a není vysoká vlhkost vzduchu. JINAK:

  • V přebytečné vlhkosti zreziví kovy na vázání i hraně.
  • Změna teplot ovlivní delaminaci vrchního archu, hlavně když jsou lyže na přímém slunci.

A jak k tomu přijdou kompozitní lyžařské materiály, které se zvětšují a zmenšují v závislosti na teplotě. Ve výsledku pak taková změna způsobí separaci a delaminaci lyžařských vrstev.

Lyže proto skladujte vodorovně, bez většího tlaku. Ten by totiž mohl narušit sklon a profil celé lyže. Na závěr je dobré myslet i na připevnění, aby lyže nikam nespadly a neodřely se.

Lyže jsou v cajku, jde se na vázání…

Tohle nebude fuška. U vázání omyjte špičky, paty, zlikvidujte nečistotu a mrkněte, jestli nejsou povolené šrouby. Našli jste praskliny nebo poškozené pružiny? Zajděte k nám do servisu, opravíme to za vás.

Co však můžete udělat doma, je nastavení čísla DIN. Tady je postup, jak nastavením snížíte zatížení pružin a prodloužíte životnost vázání:

  • Nastavte DIN na nižší číslo,
  • přepněte do režimu SKI, jako kdyby byla bota ve vázání,
  • a je to!

O lyžáky se musí taky pečovat

Jakmile je sundáte z nohou po finálním lyžování, vyndejte z nich vložky, otřete jim plastové skelety a nechte lyžáky uschnout.

Zkontrolujte, jestli nejsou popraskané, nemají rozlámané přezky, nechybí jim pružiny apod. Špičky lyžáků ošetřete starým kartáčkem na zuby a je hotovo. Boty dejte do chladu, kde je sucho a nebude na ně svítit přímé slunce.

Přišel čas na vložky do bot!

Umytím bot nic nekončí. Je potřeba ošetřit ještě vložky a jestli jste je nechali jedno léto jen tak, nemusíme uvádět důvody, proč o vložky pečovat. Ve zkratce si jen představte, kolik potu se v nich usadí za jedinou sezónu…

Vložky omyjte antibakteriálním mýdlem a studenou vodou, sušit je pak můžete normálně na vzduchu. A kdo měl rušnou sezónu, může vložky ošetřit i dezinfekčním a navoněným sprejem. Po téhle kůře nechte vložky uschnout, rozhodně je nervěte do bot. Z kraje nové sezóny byste v nich našli nežádoucí kamarády…

Je tu nějaký skialpinista?

Pak se vám budou hodit rady, jak pečovat o stoupací pásy. Tahle část je nejzanedbávanější a taky nejsložitější na péči. Stačí si představit, jak se při vyšších teplotách dostává lepidlo z pásů na batoh a dál.

Chcete se vyvarovat nechtěné špíně na všem možném? Ujistěte se, že jste omyly všechny pásy a odstranily veškerou nečistotu z jehličí, lepidla nebo kamínků.

Po omytí pásy usušte při pokojové teplotě a mezi suché pásy vložte ochrannou síťku – častá výbava při koupi.

Pak už jen pásy srolovat a uložit na chladnější a tmavé místo.

Tak zaletnění zdar a nalyžovanou v nové sezóně!


Mohlo by vás také zajímat

Rady, jak správně vybrat paddleboard od A do Z

15. 04. 2021

ZaHRAdní zábava pro celou rodinu

04. 04. 2021

Dejte svému paddleboardu druhou šanci v SUPkomisi!

29. 03. 2021