V období před jarními prázdninami očekáváme větší zájem o půjčování lyžařského vybavení, a proto jsme  upravili některá pravidla našich půjčoven. Veškeré informace najdete na stránce Jarní prázdniny na lyžích.

Heliskiing - nesplnitelný sen?

03. 01. 2022 Kam vyrazit

Projet se neposkvrněnou plání plnou třpytivého prašanu je sen nejednoho lyžaře. Jenže tento sen se nám často nedaří splnit. České hory nenabízí takové množství terénů a většina území navíc spadá pod ochranné pásmo, kde je jízda mimo vyznačené tratě zakázána. Při březnové dovolené v Itálii už zase není po prašanu ani památky. No a v lednu v Rakousku je veškerý nový sníh vedle sjezdovek hned rozježděný a bez znalosti místního terénu se dál vydávat nechceme.

Tak proč nevsadit na jistotu? Heliskiing (neboli jízda mimo sjezdovky, kdy nás místo vleku vyveze nahoru helikoptéra) náš sen promění v realitu.

Při heliskiingu se dostanete na neposkvrněné svahy, kde se dlouho drží prašan, a užijete si jízdu života. Většinou se létá ve skupině více lidí a na vše dohlíží zkušený guide. Ten zapůjčí také lavinovou výbavu a vybírá nejvhodnější terény. Většinou se začíná na mírnějších svazích, kde se ověří zdatnost celé skupiny, a pak se postupuje k obtížnějším sjezdům. I u heliskiingu se může stát, že sněhové podmínky nejsou nejlepší, ale často stačí obletět horu a sjíždět severní svah, který se skrývá ve stínu a prachový sníh na něm tak vydrží daleko déle.

Kam na heliskiing?

Mekkou freeridingu (jízdy v prašanu) je Aljaška a Kanada. V posledních letech se i díky menší finanční náročnosti létá za heliskiingem také do Uzbekistánu, Rumunska, na Kamčatku nebo do Gruzie. Heliskiing se dá provozovat i v obvyklejších destinacích, které máme o něco blíže, jako je Itálie nebo Švýcarsko. Tady se ale trochu vytrácí ta exotika a celkový zážitek, který heliskiing přináší.

A co takhle heliskiing ve Švédsku, který kombinuje jedinečné lyžařské terény a luxusní evropské zázemí? Takové zájezdy nabízí například CK Himalaya. Balíček obsahuje helikoptéru na několik dní, skvělou gastronomii a komfortní ubytování s wellness i masážemi. Na toto exkluzivní lyžování 200 km za polárním kruhem jen tak nezapomenete.

Heliskiing není nejlevnější. Celé balíčky s ubytováním a několikadenním pronájmem helikoptéry se pohybují v řádech tisíců eur. Heliskiing vás však dostane na místa, kam byste se jinak nepodívali, a přinese zážitky na celý život. Pokud vám to podmínky dovolí, určitě doporučujeme si heliskiing alespoň jednou v životě vyzkoušet.

Zajímavosti:

  • O helikoptéru se často střídají 2 skupiny lyžařů od 5 lidí. Jakmile jednu skupinu helikoptéra vysadí, vzlétá hned pro druhou skupinu, a tak pořád dokola. Za celý den se tedy helikoptéra téměř nezastaví.
  • Lyže se dávají do přepravního boxu na bok helikoptéry a mají být svázané gumovým řemínkem, aby se usnadnila a urychlila manipulace při nakládání a vykládání.
  • Za jeden den člověk zvládne kolem 10 sjezdů (záleží na náročnosti a rychlosti skupiny) a bohatě to stačí. Přeci jen 10 sjezdů v hlubokém prašanu je něco trochu jiného než 10 jízd na sjezdovce.
  • V ceně bývá zahrnut i lavinový batoh a lavinová výbava.
  • I ten nejjemnější prašan dokážou vrtule helikoptéry rozvířit tak, že neuvěřitelně štípe do obličeje. Proto se při přistávání helikoptéry doporučuje nasadit brýle, šátek a rukou si krýt obličej. Navíc by se celá skupina měla držet u sebe a klečet, aby nikoho netrefila vrtule.
  • Obdobou heliskiing je tzv. catskiing, kdy vás místo vrtulníku vyveze na kopec rolba.

Foto: Jan Dančák


Mohlo by vás také zajímat

Jaká jsou covidová opatření při lyžování v ČR a zahraničí

19. 01. 2022

Jak vybrat skialpové lyže?

14. 12. 2021

Jak vybrat běžky

30. 11. 2021