V období před jarními prázdninami očekáváme větší zájem o půjčování lyžařského vybavení, a proto jsme  upravili některá pravidla našich půjčoven. Veškeré informace najdete na stránce Jarní prázdniny na lyžích.

Jak vybrat běžky

30. 11. 2021 Tipy a rady

V poslední době rapidně narůstá zájem o běžecké lyžování a vzhledem k této situaci jsme se rozhodli tento segment zimního sportování přiblížit i méně zkušeným uživatelům. Pokusili jsme co nejjednodušeji popsat rozdíly v nabízeném sortimentu běžkařského vybavení, aby na vás zbyly už pouze radovánky na čerstvě napadaném sněhu.

Od prvních krůčků

Dnes se chceme věnovat zejména běžkám určeným řekněme pro rekreační a sportovní turistiku. Takže lidem, co vědí, jak se pořádně odpíchnout a chtějí skejtovat nebo jsou již zdatnými mazači vosků se předem omlouváme, ale nic nového se od nás tentokrát nedozví 😉naším cílem je pokusit se problematiku trochu zjednodušit pro lepší přehlednost. V první fázi je důležité si říct, jak běhání či chození na běžkách vlastně funguje. 

Teorie v praxi aneb jak to celé vlastně funguje

Běžka je konstruovaná tak že pokud stojím na obou nohách stejně, střední část se nachází nad sněhem. Této části se říká mazací komora. A zde se nanášíme stoupací vosk, který nám následně pomáhá uskutečnit odraz.

V případě, že jednu nohu zatížím, běžka se v celé své délce položí na sníh, a díky tomu se můžeme plně odrazit. Tím se dostáváme k hlavní části, která je pro nás rekreanty složitá. Za prvé, jak mazací komoru poznám a za druhé, jaký vosk na namazání použít? Také v této oblasti tápete a nejste si jisti, o čem mluvím a proč by vás to mělo vůbec zajímat? Naštěstí je dnešní technologie pokročilá a dokáže tyto strasti a překážky vyřešit více méně za nás a my se vám pokusíme vysvětlit alespoň základní možnosti. 

S konkrétními příklady do světa 

První varianta je takzvaný protismyk, lidově řečeno šupiny nebo zoubky. Jedná se o výstupky či zářezy, které se nachází v části mazací komory a nahrazující vosk. Výhoda této varianty je nižší pořizovací cena, nevýhodou pak menší účinnost, díky čemuž musí protismyk pokrývat relativně velkou část skluznice a z pravidla pak dochází k přibržďování. Je na vás, zda toto shledáváte jako překážku nebo vám to naopak přijde vhod 😊

Druhá varianta, novější technologie, je takzvaný skin, což je vložení stoupacího pásu do oblasti mazací komory. Výhoda této technologie je větší účinnost, neboť stoupací pás má tu vlastnost, že po směru chlupů klouže a v protisměru umožňuje naopak odraz. Při správně zvolené tvrdosti běžky funguje tato technologie velmi dobře a používá se i na vysoce sportovních typech běžek. Výhodou je také to, že u většiny výrobců je technologie opravitelná. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. 

Další významnou technologií je použití tzv. nanovrstvy, kterou je pokrytá celá délka běžky, jejíž vlastností je skluz směrem dopředu a odraz směrem dozadu. I tato technologie funguje velmi dobře a díky ní se běžky nemusí již nijak speciálně připravovat. 

Suma sumárum, ať si vyberete jakoukoliv technologii, je kvalitní funkčnost závislá na správném výběru délky běžek, a tím i správné tvrdosti. Proto, až budete běžky vybírat, měli byste být vždy dotazováni na vaši váhu. Pokud se vaše váha pohybuje kolem průměru, délka běžky by se měla zpravidla pohybovat kolem 10-20 cm nad výšku vaší postavy. I když to zní lákavě, vyhýbejte se výběru běžek kratších, než jste vy sami, aby nedocházelo k narušení předozadní rovnováhy.

Na závěr bychom rádi upozornili na potřebu alespoň minimální péče o příslušenství. V případě, že chceme, aby nám materiál správně sloužil, je o veškeré technologie potřeba správně pečovat. Ale věřte, že to není nic složitého a rozhodně se to vyplatí.


Mohlo by vás také zajímat

Jaká jsou covidová opatření při lyžování v ČR a zahraničí

19. 01. 2022

Heliskiing - nesplnitelný sen?

03. 01. 2022

Jak vybrat skialpové lyže?

14. 12. 2021