Jak vybrat helmu na lyže

Jak vybrat helmu na lyže, když jich je na trhu tolik? Lyžařské přilby jsou stále oblíbenější bezpečnostní prvek nejen na alpských svazích ale i na našich horách. Jenže, správně vybrat lyžařskou helmu není zrovna snadný úkol.

Jak vybrat helmu na lyže - co musíte vědět

Nejprve je třeba si uvědomit, že helma má snižovat rizika úrazů hlavy. Nikoli je vyloučit. Na to stavěné nejsou. Neznamená to tedy, že pokud na svahu budete mít helmu, páteřák a všemožné chrániče, můžete si dovolit jezdit nad své lyžařské schopnosti. Tím budete ohrožovat sami sebe a také ostatní lyžaře a snowboardisty. A hlavně, na sjezdovce byste se měli pohybovat podle pravidel FIS - chování na sjezdových tratích. Hory už jsou dnes jiné než dřív. Riziko se každým rokem zvyšuje.Jak vybrat helmu na lyže

Jak tedy vybrat helmu na lyže?

Pro kvalitní výběr celkem spolehlivě stačí zdravý selský rozum a také několik znalostí a fíglů.

  1. Bezpečnostní norma – Přesvědčte se, jestli je helma označena certifikací CE EN 1077 třídy B. Jedná se o technickou normu pro lyžařské a snowboardové přilby. Certifikát dokazuje, že daný model přilby prodělal test na náraz a proražení za určitých laboratorních podmínek. Samo o sobě to nezaručuje nic, protože na svahu laboratorní podmínky nikdy nenastanou. Nicméně máte jistotu, že se jedná o testovaný produkt a helma něco vydrží.
  2. Komfort – Vybranou lyžařskou přilbu je vhodné si před jejím nákupem vyzkoušet. Každý má jinak tvarovanou hlavu. Užší, širší, nebo kratší apod. To poznáte jakmile si přilbu nasadíte, nesmí vás ani po patnácti minutách nikde tlačit. Po pěti hodinách na svahu by pak z toho byla muka. Helma, ale nesmí být ani příliš volná. Měla by pevně a pohodlně sedět na hlavě. A to tak, aby se i bez použití upínacích pásků při mírném zatřesení hlavou nesenunula, nebo jinak neuvolnila. Prostě musí sedět jak ..… na hrnec. Upínací prvky nepoužívejte pro korekci nedostatků v komfortu, ale jen pro dokonalé upevnění. Pokud si potrpíte na kuklu nebo čepici pod helmu, měli byste si s ní i novou přilbu zkoušet.
  3. Kompatibilita s lyžařskými brýlemi – Ideální je kupovat lyžařskou helmu s brýlemi od stejného výrobce a stejné modelové řady. Tvar brýlí a vykrojení průzoru v helmě musí perfektně sedět. Jinak bude celá sestava nepohodlná a i nebezpečná. Pokud vše kupujete samostatně, vždy byste měli mít druhý kus s sebou na zkoušení.
    Nad horní hranou brýlí by neměla být mezera, aby vám táhlo na čelo. Po stranách taktéž. Plocha skla brýlí by ideálně měla být ve stejné úrovni jako vnější plášť přilby. Pokud máte lyžařskou helmu nasazenou, pak brýle by se vám neměly příliš tlačit na nos ani při mírném zatřesení hlavou.
    Utahovací přezka gumy na brýlích by neměla zasahovat do upínací přezky na přilbě, mohla by se za jízdy uvolnit. Když si podřepnete do sjezdového postoje (do vajíčka), helma by se vám neměla tlačit do čela ani brýle na nos. Jestli ano, potřebujete více vzadu vykrojenou přilbu. Pokud ve vajíčku nikdy nejezdíte, nemusíte toto řešit.
  4. Větrání – Někomu vyhovuje maximální vzdušnost. A jiný zase nemá rád, když mu někam „táhne“. Při jarním lyžování zase na druhou stranu za průduchy budete vděční. Naopak větracími otvory do helmy může vnikat dešťová voda, nebo sníh.
  5. Zapínání podbradníku – Vybírejte si helmu s takovým zapínáním, abyste jej byli schopni ovládat i v rukavicích. I zde každému může vyhovovat něco jiného. Jestli bajonetovou přezku, nebo ráčnu se zoubky. Pro děti nedoporučujeme ráčnu se zoubky. Cvakání ozubeného pásku děti láká a rády si s přezkou hrají. Mohou si tak helmu příliš utáhnout, anebo zcela uvolnit.
  6. Vnitřní upínání – Je mnoho způsobů a technických řešení. Spíše než to nejvychytanější dbejte na to, aby vám dotažení bylo pohodlné a nikde netlačilo nebo nedřelo. A také se neuvolňovalo za jízdy. Opět vyzkoušíte mírným zatřesením hlavy po dotažení.
  7. Krytí uší – V poslední době se začali výrobci soustředit na uvolněný design přileb a krytky uší nebývají pod skeletem. Výhodou je, že přes textilní i kůží potažené kryty lépe slyšíte. To je důležité nejen při rozhovoru na lanovce, ale především za jízdy. Je důležité vědět o všem, co se kolem vás děje.

Na uši je příjemná čistá bavlna, nebo různé jemné tkaniny. I mikroplyš je příjemný, pokud netrpíte nadměrným pocením.

Dobré rady ke koupi i používání lyžařské helmy

Před prvním výběrem lyžařské helmy je vhodné projít si jejich nejnovější testy. Například dTest, německý ADAC. V těchto testech si uděláte rozumný první úsudek, co vlastně kupovat.

Helma je ta nejteplejší čepice. Jakmile jednou začnete jezdit na lyžích nebo snowboardu s přilbou, zjistíte, jak skvělá je to čepice. Nikdy neprofoukne a zapomenete jaké to je, když vám je zima na hlavu.

Sluchátka s muzikou pod helmu nepatří, stejně jako na kole. Kvůli hudbě do sluchátek máte horší prostorovou orientaci. S nimi neuslyšíte ani rychle se blížící skútr. A srazit se s ním může mít fatální následky.

Design lyžařské helmy je bohužel až to poslední, co je důležité. I když chápeme, že je to jeden z vašich hlavních faktorů při rozhodování o její koupi. Naštěstí na trhu je tolik druhů, tolik modelů i výrobců, že jistě najdete tu nejkrásnější s perfektními vlastnostmi.

A jak vybrat helmu pro děti? Čtěte tento článek.

A hlavně helmu na lyžích noste, ať jste happy.

Mohlo by vás také zajímat

Happy Sport půjčuje sněžné brusle Tomsen

Paddleboardy

Jak vybrat dětské kolo

Vybavte se v Happy Sportu na jarní prázdniny 2024

Potřebujete poradit?

Nyní jsme offline
PO-PÁ 10:00 - 18:00SO 9:00 - 15:00NE ZAVŘENO
774 493 483 dotazy@happysport.cz