Z nařízení vlády ČR jsou všechny naše pobočky  zavřené. Objednávky z našeho e-shopu si můžete vyzvednout na výdejním místě na pobočce v Čakovicích.

Odborný servis přináší lepší lyžovačku i vyšší bezpečnost

15. 11. 2019 Pečujeme o lyže

S lyžemi se to má jak s auty a jinými „hračkami“ – čím větší péči jim věnujete, tím lépe, déle a bezpečněji vám budou sloužit. Lyžařská sezóna se neúprosně blíží, a proto je nejvyšší čas zamyslet se, jestli i vaše lyže nepotřebují řádnou dávku té správné péče.

Pamatujete si první den na vašich nových lyžích? Hladká naimpregnovaná skluznice, ostré hrany, skvělý skluz, výtečná ovladatelnost, perfektní stabilita ve svahu – kdo by ten pocit nemiloval… Jak dosáhnout toho, aby to takto lyžím jezdilo pořád? Zajděte s nimi občas do servisu.

Domácí vs. profi servis

Základní péči o lyže v podobě čištění a průběžného promazávání skluznice bychom měli zvládnout všichni. Někteří nadšenci se ale vydávají i dál a zkouší si kompletní servis zajistit v domácích podmínkách. Vyplatí se to však? Postarat se správně o lyže je docela věda – vyžaduje to spoustu času a hromadu zkušeností, nemluvě o specializovaných strojích. A bez těch se toho často více pokazí, než napraví.

Jen považte: k dispozici máte 1 mm skluznice a 2 mm hran – to docela slušná motivace to při servisování nepokazit. Svěříte tedy důkladnější péči o vaše lyže zkušenému odborníkovi a prvotřídnímu stroji nebo budete experimentovat v domácích podmínkách?

Začátečníci a děti – šetření se nevyplácí

Zkušený lyžař = prvotřídní servis, lyžař začátečník = minimální servis? Tak to je cesta do lyžařské ho pekla. Jestli si často kladete otázku, zda má smysl utrácet za péči o lyže pro děti a začátečníky, pak vězte, že ano. Copak by se pro lyžování nadchl někdo, komu nedrží hrany na zledovatělém sněhu nebo se mu neustále lepí čerství sníh na skluznici? To sotva… Spíše vám takový nešťastník hodí lyže do kouta a lyžování si zařadí do kolonky „nikdy více“. Nelitujte tedy peněz za kvalitní servis – lyže v perfektním stavu překonání prvních nástrah dosti usnadní!

Jak taková návštěva servisu probíhá?

  1. Kontrola stavu a doporučení: technici zkontrolují stav lyží a navrhnou následnou péči.
  2. Oprava skluznice: zanechali jste na skluznici výraznější šrámy? Nevadí, my si s nimi poradíme.
  3. Příprava skluznice na voskování: skluznice se zbrousí, a tím lépe připraví na vstřebání vosku.
  4. Broušení hran: pokročilý lyžař nebo začátečník, ledovka nebo prašan – každé si žádá svoje a náš technik vám doporučí to pravé ořechové právě pro vás.
  5. Voskování skluznice: kdo maže, ten jede a skluznice je navíc lépe chráněna proti poškození.
  6. Další služby: naši technici vám pomůžu i s mnoha jinými problémy – třeba s montáží a seřízením vázání.
  7. Jak často bychom se měli potkat?

To je záležitost individuální. Nejlépe hned na začátku sezóny, aby lyže byly v pořádku pro sezónu skvěle připravené. V rámci sezóny pak v závislosti na množství prolyžovaných kilometrů, druhu sněhu a terénu, množství menších či větších nehod. Cítíte, že lyže ztrácí kondici? Pak nastal ten správný čas na servis.

Samostatnou kapitolou je pak posezónní servis, kdy se naimpregnuje skluznice tak, aby bez úhony přečkala dlouhé měsíce skladování, a zároveň se hrany lyží ošetří proti zrezivění.


Mohlo by vás také zajímat

Rady, jak správně vybrat paddleboard od A do Z

15. 04. 2021

ZaHRAdní zábava pro celou rodinu

04. 04. 2021

Dejte svému paddleboardu druhou šanci v SUPkomisi!

29. 03. 2021