Vážení zákazníci, z nařízení vlády jsme opět museli zavřít naše prodejny, půjčovny i servisy. Těm z vás, kteří jste měli prodloužit vaši celoroční výpůjčku do konce října, ale nestihli jste to, prodlužujeme termín o dobu uzavření našich půjčoven. Náš e-shop funguje bez přerušení! Lyžovat se bude! Děkujeme za pochopení. Váš Happy Sport

Parádní jízda na snowboardu začíná výběrem

17. 01. 2020 Jak vybrat a nespálit se

Znáte to, půjčili jste si snowboard od kamaráda, ale je o dvě hlavy menší, takže jste si moc nezajezdili. Není nad to vybrat správný snowboard, se kterým si hory užijete, ať jste začátečník, nebo ostřílený jezdec. Čtěte dál a zvolíte ten nejlepší.

Zaujměte správný postoj

Postoj na snowboardu je prostě základ stejně jako postoj k výběru prkna. Jste pořádný rider, nebo chcete udělat radost své dceři, která na snowboardu nikdy nestála? Pro oba platí jedno pravidlo: Nekupovat snowboardy v bezejmenných obchodech, kde sportu nerozumí.

Výběr vhodného snowboardu je o kvalitním prknu, ale také o vázání, botách a o tom, co od ježdění čekáte.

Nevybereme za vás ten nejlepší obchod, každý má jinou prioritu značek, designu apod, ale poradíme vám se správným výběrem prkna. V Happy Sportu je nabízí zkušení snowboardisti, kteří vám ochotně pomůžou.

Podle čeho vybrat snowboard?

Na správnou volbu má vliv délka, šířka, tvrdost, tuhost snowboardu a vaše váha. Také se rozhodujte podle toho, jak vám to na prkně jde a jaký styl preferujete. Navíc některé parametry nezměníte, tak se na ně pojďme mrknout, ať se šoupneme trochu dolů.  

1)    Délka snowboardu

Délka snowboardu je zásadní proto, aby se vám jezdilo pohodlně. Na hodně krátkém prkně budete hledat stabilitu a těžiště špatně, obzvlášť pokud jste začátečník. Takové prkno zhoršuje vykrajování oblouků, tak pozor na to. Moc dlouhé prkno zase hůř otočíte, takže než se dostanete dolů, dost se namakáte.

Jaká je tedy ideální délka? To zjistíte, když postavíte prkno kolmo k zemi a stoupnete si k němu. Mělo by vám sahat k bradě, maximálně po nos.

Se snowboardem se už pár let potýkáte? Pak víte, že na délku prkna má vliv i preferovaný styl. Když máte radši freestyle, sáhněte po kratším prkně. Do volného terénu to chce spíš delší snowboard.

2)    Šířka snowboardu

Lidé často šířku prkna neřeší, a to je chyba. Pokud vám budou boty přečuhovat přes okraj, můžete se v obloucích doslova dotknout sněhu a pak už je pád nevyhnutelný. Myslete proto i na délku vašich chodidel a jestli máte velké tlapy, mrkněte se po širších prknech. Neměla by vám zkrátka přečuhovat pata ani špička.

Tip pro ty, kteří rádi brázdí sníh mimo sjezdovky: širší prkno je do neupraveného a hlubokého sněhu ideální.

3)    Tvrdost snowboardu

Neměli byste opomenout ani tvrdost snowboardu. Každý se totiž liší svým složením a na trhu jich seženete spousty. Vždy záleží, co od prkna očekáváte. Pro zkušené jezdce jsou spíš tvrdší prkna, vyžadují totiž zkušenosti, drží stopu a hodí se pro ty, co se nebojí a těší se na svižnější jízdu. Pro ženy a začátečníky jsou lepší měkká prkna, protože se lépe ovládají.

Obecně jsou měkčí prkna z tvrzené pěny než z titanu a dřeva.

4)    Tuhost snowboardu

A co taková ohebnost prkna? Měkčí prkna jsou pro začátečníky, ale i na překonávání překážek do snowparku. Tvrdší prkna jsou pro zkušenější, kteří prkno ovládají a potřebují stabilitu v každé situaci.

5)    Váha snowboardisty

Snowboardy se dělají podle nosnosti. Při výběru se tedy ptejte, jaký snowboard je pro vás vhodný a z jakého materiálu. Měkčí pěnový unese méně než dřevěný. Pro těžší jezdce jsou tedy vhodnější delší prkna, pro lehčí naopak kratší, lépe se pak ovládají.

Rady na závěr: 

Pro dětského jezdce vyberte snowboard, který mu bude po nos.

Pro ženu se dělají jiné designy, ale i jiné vlastnosti – prkna jsou užší a jsou méně tuhá.

Na výběr si dejte čas a řiďte se vždy podle sebe. A pokud jde o dárek, nechte si poradit od profesionálů. V Happy Sportu snowboardům rozumíme, proto se nebojte zeptat i na detaily. Záleží na nich.  

V našem e-shopu navíc seženete nejen snowboardy, ale i vázání, boty, brýle, helmy a rukavice. Tak šťastnou ruku při vybírání.


Mohlo by vás také zajímat

37 dnů zábavy a soutěžení, aneb Bezpečnost na sjezdovce

21. 10. 2020

Výběr dětských lyží není hračka, proto je tu happy PRŮVODCE

18. 10. 2020

5 minut a budete vědět, jak pečovat o dětské lyže

17. 10. 2020