Z nařízení vlády ČR jsou všechny naše pobočky  zavřené. Objednávky z našeho e-shopu si můžete vyzvednout na výdejním místě na pobočce v Čakovicích.

Tento způsob léta, zdá se nám poněkud divoký

20. 07. 2020 Kam vyrazit

Výšlapy do hor, šplhání na skály nebo jen procházky národními parky… To by šlo, ne? A tento způsob léta zdá se nám přímo ideální na uchýlení se mimo civilizaci. Proto vám teď naservírujeme tipy na evropskou přírodu, kde můžete objevovat pořádnou divočinu.

Pokud si přejete zažít syrové podmínky, křišťálovou vodu, horské prameny a divoké koně, směřujte víc na jih a východ. Ideální je Slovensko, Rumunsko nebo Maďarsko. A proč zrovna tyhle země? Protože nabízí unikátní zážitky, pro které je léto jako stvořené.  

„Hej, a tak my máme Tatry, že…“

Ono by se řeklo, že jeden národ = stejná příroda… Ale věřte, že ta slovenská vám nabídne úplně jiná dobrodružství. Takže pokud chcete hluboké rokliny s vodopády a horskými potůčky, kde jste jištěni jen svou zodpovědností, udělejte si výlet do Tater nebo Slovenského ráje. Skály a kaňony jsou tam protkané žebříky, co přímo volají po lezení. Chce to ale fyzičku a správnou výbavu.

Slovenský ráj patří do Národního parku, takže v něm najdete neskutečné množství vzácných rostlin i živočichů. A že je co poznávat, vám řekne každý hrdý Slovák. Zároveň vám však poví o důležitosti průvodce. Pokud však máte toulání v srdci, vyjděte vstříc zážitkům na vlastní pěst.

Co v tomhle ráji nesmíte vynechat? Určitě procházku na Tomášovskou vyhlídku – pochutnáte si na malém převýšení, a hlavně na božském výhledu do Hornádské kotliny.

Na první dobrou vás okouzlí i Dobšinská ledová jeskyně. Do ní je ovšem potřeba kvalitní bunda, co vás zahřeje, protože teplota tu klesá až na mínus 1 stupeň Celsia. Funkční prádlo je proto na našem e-shopu i v létě k mání. Pozornost věnujte hlavně teplejším vrškům jako poloroláky a trička s dlouhým rukávem.

Maďarsko: víc než jen thermály a paprika

Milujete Šumavu – rozkvetlé louky, bujné lesy, samoty – ale už jste ji navštívili tolikrát, že byste rádi něco nového, stejně divokého? Pak se zamilujete do maďarských krajů.

Nejvyšším kopcem je hora Kékes, která leží v pohoří Mátra a je velmi dobře značena hustou sítí turistických tras. Mezi horami a přírodou se ukrývají i restaurace, kde víno teče proudem a když se budete chtít smočit, najdete tu i čirá jezírka a jeskynní lázně. Nejznámější třeba Miskolc-Tapolca.

Objevte i zalesněný Bükk. Česky Bukové hory. Vyčnívají mezi historickým městem Eger a industriálním Miskolcem. A nemusíte jezdit daleko, jsou hned na slovenské hranici. Jejich hlavní část tvoří náhorní plošina, která je prudce zvednuta nad okolím. Výstup na vrchol může být proto náročnější, ale o to lepší vás pak čeká rozhled.

S kolem se pak vydejte na vyjížďky mezi jednotlivými vrcholky. Třeba do místní vesničky Répáshuta nebo za obdivem velkých stád divokých lipicánských koní. Prohání se hned na severozápadě Bukového lesa, kde je i Závojový vodopád nebo jeskyně Istállós, která byla osídlena už v pravěku.

A kdo by chtěl na pláních nocovat, může vyrazit se základním stanem. Bukk je hodně travnatý, takže jistě najdete pohodlné místo na přespání. Pokud vyrážíte s partou nebo rodinou, oceníte prostorný stan až pro čtyři osoby, který je ideální na kemping.

Tajemné Rumunsko – samá skála a Drákula

Tenhle půvabný kraj v srdci Karpat je jedním z nejosamělejších koutů Evropy, a pokud se chcete letošní sezónu vyhnout davům, jste na správné adrese. Jen se traduje, že to v pusté krajině srší pověrami o upírech… No, fantazie vám tu sice jede na plné obrátky, ale ve zdejších hlubokých lesích potkáte spíš medvěda a vlka než samotného Drákulu.

Čas se tu zastavil, a když se vydáte do kopců, jako byste se ocitli v zemi nikoho. Nebo v době, kdy tu vládl právě Drákula. V pustině leží i hrad Bran, na němž upír pobýval během svých válečných tažení. A kde sídlo knížete hledat?

Obrovské hradiště se nachází 30 km od města Brašov, kam však míří spousta turistů. Nicméně, dodnes je lokalita velmi oblíbená a když zamíříte víc na jih, ponoříte se do tajemné krajiny, kudy projížděl třeba Jonathan Harker, hlavní hrdina příběhu Drákula.

Za zmínku stojí i středověké město Sighisoara, které patří do UNESCA a najdete v něm rodný dům Vlada Tepese. Dávejte však pozor, abyste pak nenasedli do podivného kočáru… Proti upírům prý funguje česnek, ale my vám spíš poradíme, jak se vyzbrojit na kvalitní spánek i v horách, nebo vybrat pořádný batoh.

Do Rumunska totiž jezdí lidé hlavně kvůli božské přírodě a outdoor vyžití. A není se čemu divit. Pohoří tu šplhají nad 2 000 metrů a místy se budete cítit jako v Alpách, ovšem před stovkami let. Místo turistů budete zdravit pastviny, jezera a nekonečné louky. Místní hory jsou pestré na scenérie, ale i život domorodců. Dodnes tu dřevorubci vozí dřevo pomocí koní, domky mají doškové střechy, … ale to uvidíte sami.

Volání divočiny počesku

A kdo by zůstal raději doma, o nic nepřijde. V naší malé zemi najdete vysoké hory na pořádný výšlap, okouzlující přírodu, kde si rozděláte oheň a pak usnete pod širou oblohou. Sehnat totiž ubytování v hotelu je v polovině léta větší výkon než vyběhnout Sněžku. Proto až budete hledat narychlo vhodné místo na spaní, mrkněte na mapy.cz a do vyhledávače zadejte „nocoviště“ nebo „přístřešek“. Získáte přehled, kde všude postavit stan. Jde hlavně o méně osídlená místa v pohraničí.

Tak popadněte letní příležitost za pačesy, k tomu pořádný stan, spacák a vzhůru na výpravu. Příště se podíváme na hory, které si musí vyšlápnout každý horal. Ať už kvůli fyzičce, nebo výhledu.


Mohlo by vás také zajímat

Rady, jak správně vybrat paddleboard od A do Z

15. 04. 2021

ZaHRAdní zábava pro celou rodinu

04. 04. 2021

Dejte svému paddleboardu druhou šanci v SUPkomisi!

29. 03. 2021