Z nařízení vlády ČR jsou všechny naše pobočky  zavřené. Objednávky z našeho e-shopu si můžete vyzvednout na výdejním místě na pobočce v Čakovicích.

Velký průvodce výběrem výbavy na hory: sjezdové lyže

15. 11. 2019 Tipy a rady

Jestliže letos plánujete koupi nových sjezdových lyží, je vhodné zopakovat si vše důležité, co byste neměli opomenout při jejich výběru. Výrobci i letos přišli s inovovanými technologiemi a materiály, ale také silným marketingem. Než se tedy ponoříte do katalogů a podlehnete nějaké značce, zopakujte si co pro výběr nových lyží potřebujete znát.

3 důležité otázky na které si pravdivě odpovězte

  1. Jaký jste lyžař? V tomto ohledu se lidé velmi přeceňují, každý druhý o sobě tvrdí, že je více pokročilý nebo instruktor. Na svahu je pak ale vidět něco jiného. Nepřeceňujte se, o to méně si to s novými lyžemi užijete.
  2. Kde nejčastěji lyžujete? Jezdíte v 95% na upravené sjezdovce? Nebo pokud to jen jde, vydáváte se do volné přírody? I to je důležité.
  3. Jak často jezdíte na hory? Pokud na lyžích trávíte více jak tři týdny za jednu zimu, má smysl si kupovat vlastní lyže. Pokud jezdíte na jediný týden, je výhodnější půjčovna lyží.
    Jste to vy?

Jestliže se o vás dá říci že jste „běžný“ lyžař, který jede cca. dvakrát za zimu na hory. Jednou u nás, podruhé do Alp, například. Nejčastěji jezdíte na upravených sjezdovkách ve středně dlouhých obloucích. Vyšší rychlosti si užíváte zřídka, na prudších svazích spíše korigujete rychlost, než že byste jen přijali změnu rychlosti. Možná si párkrát zkusíte volný terén po straně sjezdovky, nebo zkoušíte rychlou jízdu ve sjezdovém postoji na závěru sjezdovky, popřípadě si tu a tam si skočíte na nějaké té bouli. Pohodové ježdění.

Nač se soustředit při výběru lyží

Než se začnete poohlížet po modelech své oblíbené značky. Stojí za úvahu zjistit, co také nabízí konkurence. Možná budou mít model, který vám bude vyhovovat více. Jestliže jste vzali v potaz svoje lyžařské schopnosti pak se soustřeďte na tyto důležité parametry lyží:

Rádius, nebo li vykrojení

Pamatujte, že čím větší vykrojení lyží, tím razantněji a rychleji nutí lyžaře nastupovat do oblouku. Tedy nezatáčí lépe, nýbrž podstatně ostřeji. Znamená to, že jsou určeny pro kratší oblouky, například slalom (rádius 10m). Pro běžné rekreační lyžování jsou ideální lyže s vykrojením od 15 - 17m. Takové lyže vám dovolí užít si středně dlouhé oblouky, i závěr sjezdovky si budete moci užít ve vajíčku.

Šíře lyží

Tento parametr je dosti přehlížený, přitom je velmi důležitý. V současné době se vyrábějí lyže od 65 do 140 mm ve středu lyže. Různá šíře znamená různé jízdní vlastnosti. Čím užší tím jsou určené pro rychlejší přechod z hrany na hranu, např. slalomové lyže. Sjezdovky s šíří 140mm jsou určené vyloženě do prašanu. V současné době nejčastěji pořídíte lyže se středovou šíří okolo 80mm. Ta je pro rekreační lyžování cca ideální.

Jakmile se tento údaj šplhá nad 90mm už byste měli zbystřit. Jedná se pak o lyže do terénu mimo sjezdovky, nebo některé typy závodních lyží. Na upravené sjezdovky je to pro běžného jezdce zbytečně obtížný materiál.

Délka lyží

Délku lyží vybírejte nejen s ohledem na svoji tělesnou výšku, ale také na svoji hmotnost. Čím vyšší a těžší lyžař, tím větší silou na lyže působí. Ovšem, je také nutno vzít v potaz jezdeckou zdatnost. Je klidně možné, že závodní junioři dokáží na lyže působit mnohem větší silou, než nezkušený rekreant 2m/120kg. Je proto nutné zohlednit nejen hmotnost jezdce, ale také jeho zdatnost.

Z předchozích vět vám je již jasné, že vybrat správně dlouhé lyže není nic snadného. Obecně se dá říci, že by měly být nejméně po bradu, a maximálně 10 cm nad výšku lyžaře.

Například lehký rekreační lyžař bez větších ambicí si bude vybírat kratší sjezdovky. Těžší muž, nebo lyžař s agresivnějším pojetím jízdy delší. Pro běžného rekreačního lyžaře střední postavy jsou vhodné lyže o cca 5 – 10 cm kratší, než je jeho tělesná výška.

Tvrdost lyží

Výrobci také vyrábějí lyže různě tvrdé. U tvrdších lyží naleznete dřevěné jádro u těch měkčích kompozitové. Opět je v tomto případě nutno zohlednit schopnosti lyžaře, výšku a váhu. Lehčí, nebo méně zdatný lyžař se dobře povozí na lyžích měkčích. Jezdec s agresivnějším pojetím jízdy by měl sáhnout po dřevěném jádru.

Dámské lyže

Stále častěji se můžete setkat s dámskými lyžemi. A to nejen co se designu týče. Tyto sjezdovky jsou přímo zkonstruované tak, aby se ženám dobře ovládaly. Tedy jsou lehčí, měkčí a nevyžadují po jezdkyni takové výkony. Jsou ideální pro všechny ženy, které jedou jednou za zimu na hory a chtějí se pomalu a bezpečně povozit. Nejlépe na rovné sjezdovce, kde je minimum lidí a dostatek prostoru. Nicméně i mezi dámskými modely lyží naleznete sportovnější modely, např. Elan Amphibio Insomnia Fusion.

Příklad výběru lyží pro konkrétní osobu

Představte si imaginárního lyžaře, takového, kterých potkáte na horách zřejmě nejvíce. Zkušenější lyžař jezdící pouze na upravených tratích, výška 175cm, váha 80kg. 2x ročně na horách (ČR + Alpy). Středně rychlé pojetí oblouků se snahou o carvingové ježdění. Na prudších svazích (černá sjezdovka) podstatně opatrnější jízda po vrstevnicích. Ideální je pro něj červená sjezdovka s členitým profilem.

Výběr sjezdových lyží by mohl být cca následující:

  • Délka 160cm
  • Středová šíře 75-85mm
  • Rádius 15m
  • Dřevěné jádro

Mohlo by vás také zajímat

Rady, jak správně vybrat paddleboard od A do Z

15. 04. 2021

ZaHRAdní zábava pro celou rodinu

04. 04. 2021

Dejte svému paddleboardu druhou šanci v SUPkomisi!

29. 03. 2021