Přídavná kolečka – ano, nebo ne?

Kdy je ten správný čas posadit dítě na tříkolku, odrážedlo nebo jak zvládnout hladce přechod na kolo, jsme si popsali v předchozím článku: Jak naučit dítě na kole – krok za krokem. Dnes se zaměříme na často diskutované téma tréninkových přídavných koleček.

Co kus, to originál

„Adámek si na hřišti půjčil kolo a začal hned šlapat sám. Kolečka dítě jen brzdí!” – Určitě už jste to taky někdy slyšeli. Budeme se opakovat, ale každé dítě se vyvíjí jinak. Něco je pro jednoho přirozenější a něco chce zas naopak čas. Přídavná kolečka rozhodně nepatří za tlustou červenou čáru NEPOUŽÍVAT. Jen je třeba pochopit, k čemu přesně slouží, kdy je vhodné po nich sáhnout a kdy naopak dát kolečkům sbohem.

Jízda na kole vyžaduje především dvě dovednosti – stabilitu a šlapání. Zatímco stabilitu dítě přirozeně rozvíjí od malička a před kolem ji může perfektně natrénovat na odrážedle, šlapání je pro děti pohyb úplně nový a často nepřirozený.

K čemu tedy slouží přídavná kolečka?

K tréninku – zní to jasně, ale často se na to zapomíná. Přídavná kolečka jsou skvělým pomocníkem pro děti, které hned nezačnou sami šlapat. Díky opoře dítě s kolečky nemusí soustředit pozornost na balanc a může se plně věnovat zabírání do pedálů. Jedná se o skvělou tréninkovou pomůcku, díky které děti neztratí o kolo zájem, ani když je pro ně ze začátku šlapání bez pomoci příliš náročné. Z jízdy budou mít radost a budou se chtít učit dál.
Pokud se vaše ratolest s přechodem z odrážedla na kolo trápí a nezačala hned sama od sebe šlapat, zkuste na chvíli zařadit jako tréninkovou pomůcku přídavná kolečka a uvidíte, že z kola budete mít větší radost všichni.

Kdy je správný čas přídavná kolečka sundat?

Jakmile se dítě naučí šlapat, začne jezdit rychleji a při jízdě vypadá sebejistě, je na čase znovu zkusit jízdu bez koleček. Při prvních pokusech pomozte dítěti přidržením za sedlo a pár kroků s ním popoběhněte.

Nezatracujte cyklistický talent při prvním nezdaru. Buďte s dětmi trpěliví, nezapomínejte chválit a motivovat.

Jak nastavit sedlo?

V začátcích je u dětí nesmírně důležité, aby se na kole nebáli. Sedlo nechte tedy hezky nízko, aby z něho mohli děti bez problémů dosáhnout oběma nohama na zem. Budou mít tak mnohem větší pocit jistoty, nebudou se bát zkoušet jezdit sami a předejdete zbytečným karambolům.

Na co si dát u přídavných koleček pozor?

To, že se při jízdě dítě může s kolečky soustředit jen na šlapání, je na začátku učícího procesu výhoda. Kdybyste však dítě nechali s přídavnými kolečky jezdit moc dlouho, mohlo by zase zapomenout, jak se na kole drží balanc.
Je přirozené, že si člověk chce život co nejvíc ulehčit a primárně se sám dobrovolně nevystavovat situacím mimo komfortní zónu. Děti, které jezdí dlouho na kole s kolečky, tak mohou jednoduše „zlenivět” a o učení se jízdy bez koleček pak nebudou mít zájem.

Pro lepší představu – dítě, které se učí šlapat s přídavnými kolečky, bude soustředěné, bude jezdit spíše pomalu a jeho posed bude hezky vzpřímený. Jakmile si tento pohyb zautomatizuje, je načase kolečka zase odmontovat.

Pokud tuto chvíli prošvihnete, děti se na kole s kolečky začnou schválně naklánět, jezdit rychle, stoupat do pedálů a to může dříve nebo později skončit zbytečným zraněním.

Nezapomínejte tedy, že přídavná kolečka jsou užitečnou tréninkovou pomůckou, dobrým sluhou, ale při špatném používání také špatným pánem. 

V letní půjčovně Happy Sport seženete od odrážedel až po 26" dětská kola. Navíc k nim dostanete i přídavná kolečka a velikosti můžete v průběhu výpůjčky jednoduše vyměnit v závislosti na schopnostech a růstu dítěte.

Tak neváhejte a zarezervujte si kolo ještě dnes!

Ať to šlape!

Potřebujete poradit?

Nyní jsme offline
PO-PÁ 10:00 - 18:00SO 9:00 - 15:00NE ZAVŘENO
774 493 483 dotazy@happysport.cz