Z nařízení vlády ČR jsou všechny naše pobočky  zavřené. Objednávky z našeho e-shopu si můžete vyzvednout na výdejním místě na pobočce v Čakovicích.

S PRŮVODCEM vyberete dětské lyžáky raz dva

30. 09. 2020 Jak vybrat a nespálit se

Vybrat správné dětské lyžáky už nebude záhada. Náš velký průvodce vám pomůže a díky konkrétním radám se pak zorientujete v základních pravidlech. Čtěte krátký návod a dozvíte se, podle čeho vybrat ideální velikost, jak zkoušet lyžařské boty a co s tou neustále probíranou frází: lyžák stačí klidně volný…

Správná velikost je no. 1

S výběrem dětských a juniorských lyžáků je to podobné jako u lyžařských bot pro dospělé. Pravidla jsou takřka stejná a na prvním místě je vždy správná velikost. Což je u dětí docela oříšek, protože jim noha roste každým rokem. Z toho vyplývá, že dítě potřebuje jiné lyžáky dost často.

Velikost byste neměli podcenit, a tak je dobré vědět, jak boty správně zkoušet, abyste vybrali ty pravé. Samozřejmě i levé, ale obě musí padnout. Lyžáky proto zkoušejte zásadně vestoje. Noha se zatížením zvětší, k čemuž vsedě nedojde.

Dost častou chybou jsou příliš velké boty. Rodiče mají totiž někdy pocit, že stačí koupit prostě větší botu a dítě do ní za rok doroste. Ano, za rok bude velikost skvělá, ale teď se může dítěti hýbat celé chodidlo zezadu dopředu, a to je špatně.

Rodiče to samozřejmě vidí, tak lyžáky utáhnou už v lýtku, nohu tím zaškrtí a znecitliví. To je ale vše, čeho dosáhnou. Jelikož nárt zůstane volný, pata se může zvedat a chodidlo má stále hromadu prostoru okolo. Tím však dochází ke zranění, v lepším případě si dítě lyžování „jen“ znechutí, protože jediný pocit, který na horách zažije, bude bolavá noha… 

Jak ale vybrat velikost přesně?

Abyste svým dětem dopřáli ideální velikost boty a tím pádem i skvělé zážitky z první lyžovačky, mrkněte na naše fígle. Pokud je dítě menší a nedokáže si samo říct, jak mu bota sedí, vsaďte na osvědčenou metodu. Zkuste s ním jen vnitřní botičku, případně ho postavte na samotnou vložku.

Lyžáky zkoušejte vždy s ponožkou, aby se prsty nedotýkaly špičky bot. Mohl by tak vzniknout tepelný most a prstíky by prochladly.

Pamatujte, že noha v lyžácích musí držet pevně. Díky tomu dítě ovládá lyže snadněji. Přezkáče prostě nikdy nebudou pohodlné jako normální boty.

Nemusíte kupovat každý rok nové lyžáky…

Pořizovat každý rok nové kousky se docela prodraží. Máme pro vás ale jedno řešení: vybírejte dětem správnou velikost klidně dvakrát do roka, ale pořizujte ji v půjčovně mezi použitými a kvalitními lyžáky, kde vám budou k dispozici i profíci, kteří tomu opravdu rozumí.

A co byste měli ještě vědět?

Tvrdost a počet přezek se u dětských lyžáků odvíjí od velikosti bot. Pokud bude vaše dítě lyžovat rekreačně, nemusíte tohle úplně řešit. Ovšem pro přehled: 

  • Malá bota začátečníka bývá až dvoupřezková.
  • Bota lyžujících dětí a juniorů je až čtyřpřezková. 

Milí rodiče, kdybyste si přece jen nebyli jistí, neváhejte se na nás obrátit. Jsme tu pro vás na 4 pobočkách a rádi s vámi vybereme lyžáky, ve kterých si vaše děti hory užijí. 


Mohlo by vás také zajímat

LÉTO v Happy Sportu zahřeje každého sportovce

18. 04. 2021

Rady, jak správně vybrat paddleboard od A do Z

15. 04. 2021

ZaHRAdní zábava pro celou rodinu

04. 04. 2021