Rady, jak správně vybrat paddleboard od A do Z

28. 05. 2022 Paddleboardy

Pádlovat na něm dokážete během chvilky, ale víte podle jakých detailů vybrat správný paddleboard, který se bude hodit přesně pro vás? Je jich mnoho , proto jsme sepsali podrobné rady, podle nichž pořídíte ideální SUP. Vplujte do zatím neprobádaných vod parametrů a za pět minut budete mít jasno.

Paddleboardy ovládly české vody

Proč je prkno na vodu v takové oblibě? Jednoduše Nabízí komplexní zapojení celého těla  a má nepřeberné množství zdravotních benefitů: 

  • podporuje hluboký stabilizační systém, 
  • zlepšuje motorické a koordinační schopnosti, 
  • posiluje zádové a břišní svaly (často po něm sáhnou ti, kteří pracují u PC), 
  • v případě dlouhodobé činnosti v aerobní zóně zlepšuje fyzickou kondici.

Využívat ho mohou lidé všech věkových kategorii.. Můžete na něm jen stát a kochat se, můžete na něm sedět, cvičit jógu a posilovat, sjíždět řeku nebo surfovat na vlnách. Možností, co na paddlu dělat, je opravdu hodně, a právě kvůli tomu jsou na trhu nejrůznější verze Paddleboardů. Jenže jak poznat, jestli máte koupit pevný, či nafukovací? A jak má být velký a tvarovaný? Otázek je mnoho, ale Happy Sport vás nenechá na holičkách. Pomůžeme vám odhalit plusy a mínusy jednotlivých variant, abyste si vybrali co nejlépe. . 

Pevný vs. nafukovací board

„Mám si koupit pevný, nebo ten nafukovací SUP?“ Podívejte se na klady a Zápory obou variant. 

 

Jak má být paddleboard velký? 

Pokud prkno vybíráte pro chlapa, nebo ho kupujete ženě, a nebo na něm bude jezdit celá rodina, měli byste řešit i správnou velikost. 

Pojedete jako rodina a chcete jezdit všichni spolu? Sáhněte po boardu s větším výtlakem cca 300 L / 150 kg nosnosti i více. Rodiny často volí Allround nebo Touring. 

Jste vlk samotář a SUP chcete čistě pro sebe? Pořiďte si prkno na míru. U Allroundu, Touringu a Race je větší výtlak kvůli délce a výšce prkna. Ta jsou tvořena, aby neubírala rychlost ani ovladatelnost. 

Vyrážíte na paddle ve dvojici, ale každý jezdíte sám? Pro vzrostlé sportovce doporučujeme buď Aqua Marinu Fusion nebo Vapor. Jestli ve dvojici pojedete společně, na delší výlety sáhněte po bytelnějším kousku, který unese obě váhy. Na kratší blbnutí se hodí spíš Aqua Marina Super Trip.

Tvar je při výběru podstatný 

Na e-shopu najdete různé tvary, které vám teď představíme. Allround je zkrátka univerzál. Je velmi stabilní, hodí se pro celou rodinu, začátečníky nebo ty, kteří chtějí na vodě relaxovat. Poznáte ho podle polokulaté špičky, která je mírně zvedlá. 

Vedle univerzálního tvaru je tady Touring, verze na delší trasy. Doporučujeme ho pro klidnější vody, hlavně začátečníkům, kteří se vydají spíš na jezero a do budoucna chtějí pořádat delší výlety. Od Allroundu se liší užší špičkou. 

Pak je tu i Windsup, k němuž připnete ještě plachtu. Ve spodní části má kačenu, tvarově vychází z předchozích verzí a pořizují si ho jezdci, rodiny, nebo ti, co chtějí začít s windsurfingem, ale zatím nemají dostatek financí a taky volí jednoduchost.  

A co Race? To už je hračka pro pokročilé jezdce. Zpravidla bývá nejdelší, nejužší, což s sebou nese i horší stabilitu a větší rychlost. 

Profíci volí i Wave, protože milují jízdu na vlnách. Jejich prkno je krátké a široké s úzkým zadkem pro lepší obratnost. Má většinou 3 kačeny a lze ho využít i jako dětské prkno. 

Dámy, tohle bude pro vás – Yoga Sup – ideální pro cvičení na vodě. Má široký a velký výtlak, madla kolem boku a lze ho využít i pro rodinu. Takže když nebudete dělat pozdrav slunci, svezete děti. A pokud pozvete i jejich kamarády, půjčte si Mega Board, vyveze až 15 lidí. 

Technologie by vás měla zajímat 

Zvolit Single Layer, nebo Double? MSL, nebo RRD? Nebojte, hned to všechno vysvětlíme, ať už můžete co nejdřív vyrazit na jezera a řeky. Takže...

  • Single Layer znamená, že SUP má jen jednu vrstvu PVC a nižší tuhost. Většinou je levnější, ale má kratší životnost.
  • Double Layer má vrstvy PVC dvě, dlouhou trvanlivost a vysokou tuhost. Cena je i zde dobrá, ale váha je větší. 
  • MSL, FUSION, ESD… varianty, které mají nízkou váhu, vysokou trvanlivost, tuhost i cenu. 

Chápeme, že dnes to asi nebylo moc výpravné, ale probrat se různými parametry je důležité. Jako čtení návodů, než zapnete pračku. Proto věříme, že jste přehled pro a proti, seznámení s technologií, tvarem i velikostí uvítali a teď už budete vědět. Kdyby ne, jsme tu pro vás. 

Mohlo by vás také zajímat

Jak uskladnit lyže na jaře

20. 03. 2023 Tipy a rady Pečujeme o lyže

5 rad, jak si co nejlépe užít jarní lyžování

13. 03. 2023 Tipy a rady

Jak seřídit snowboard a jak se o něj starat?

13. 03. 2023 Tipy a rady Pečujeme o lyže