Jak vybrat dětské lyžáky

Jak vybrat dětské lyžáky - priority

Hlavní parametry při výběru lyžáků pro děti jsou:

  • velikost
  • počet přezek
  • tvrdost či flexe

Jakou vybrat velikost dětských lyžáků

S výběrem dětských a juniorských lyžáků je to podobné jako u lyžařských bot pro dospělé. Pravidla jsou takřka stejná a na prvním místě je vždy správná velikost. Což je u dětí docela oříšek, protože jim noha roste každým rokem. Z toho vyplývá, že dítě potřebuje jiné lyžáky dost často.

Velikost byste neměli podcenit, a tak je dobré vědět, jak boty správně zkoušet, abyste vybrali ty pravé. Samozřejmě i levé, ale obě musí padnout. Lyžáky proto zkoušejte zásadně vestoje. Noha se zatížením zvětší, k čemuž vsedě nedojde.

Dost častou chybou jsou příliš velké boty. Rodiče mají totiž někdy pocit, že stačí koupit prostě větší botu a dítě do ní za rok doroste. Ano, za rok bude velikost skvělá, ale teď se může dítěti hýbat celé chodidlo zezadu dopředu, a to je špatně.Jak vybrat dětské lyžáky

Rodiče to samozřejmě vidí, tak lyžáky utáhnou už v lýtku, nohu tím zaškrtí a znecitliví. To je ale vše, čeho dosáhnou. Jelikož nárt zůstane volný, pata se může zvedat a chodidlo má stále hromadu prostoru okolo. Tím však dochází ke zranění, v lepším případě si dítě lyžování „jen“ znechutí, protože jediný pocit, který na horách zažije, bude bolavá noha… Jak vybrat dětské lyžáky

Jak ale vybrat velikost přesně?

Abyste svým dětem dopřáli ideální velikost boty a tím pádem i skvělé zážitky z první lyžovačky, mrkněte na naše fígle. Pokud je dítě menší a nedokáže si samo říct, jak mu bota sedí, vsaďte na osvědčenou metodu. Zkuste s ním jen vnitřní botičku, případně ho postavte na samotnou vložku.

Pamatujte, že noha v lyžácích musí držet pevně. Díky tomu dítě ovládá lyže snadněji. Přezkáče prostě nikdy nebudou pohodlné jako normální boty.Jak vybrat dětské lyžáky

Nemusíte kupovat každý rok nové lyžáky…

Pořizovat každý rok nové kousky se docela prodraží. Máme pro vás ale jedno řešení: vybírejte dětem správnou velikost klidně dvakrát do roka, ale pořizujte ji v půjčovně mezi použitými a kvalitními lyžáky, kde vám budou k dispozici i profíci, kteří tomu opravdu rozumí.Jak vybrat dětské lyžáky

A co byste měli ještě vědět?

Tvrdost a počet přezek se u dětských lyžáků odvíjí od velikosti bot. Pokud bude vaše dítě lyžovat rekreačně, nemusíte tohle úplně řešit. Ovšem pro přehled: 

  • Malá bota začátečníka má zapínání na 1-2 přezky.
  • Bota lyžujících dětí a juniorů mívají 3-4 přezky. 

Jak vybrat dětské lyžáky

Milí rodiče, kdybyste si přece jen nebyli jistí, neváhejte se na nás obrátit. Jsme tu pro vás na 4 pobočkách a rádi s vámi vybereme lyžáky, ve kterých si vaše děti hory užijí.

A pokud chcete vědět, jak na to, aby jim v lyžácích nebyla zima, skočte na článek o lyžařských ponožkách a dalších vychytávkách.

Potřebujete poradit?

Nyní jsme offline
PO-PÁ 10:00 - 18:00SO 9:00 - 15:00NE ZAVŘENO
774 493 483 dotazy@happysport.cz