Ahoooj, jedete na vodu? Na tohle nezapomeňte

28. 05. 2022 Paddleboardy

Víte, jak se zabalit na vodu, abyste měli vše, co potřebujete, ale nešli ke dnu pod zbytečnou tíhou věcí? Nechte se inspirovat článkem, ve kterém vám poradíme. Jedinou vaší starostí pak bude pádlovat do vysněného cíle a užívat si krásy rozkvetlých břehů nebo věže hradů.

Jestli jste se připravili správně, nebo špatně, poznáte záhy po vyplutí. Buď si vodu užíváte plnými doušky, nebo je vám zima a máte úplně mokré věci. Pokud tedy nejste celoroční kajakář nebo ostřílený mořský vlk, budou se vám hodit následující rady. Ale než se pustíme do výběru kajaků a člunů, měli bychom si vyjasnit jednu důležitou věc…

Jaký je rozdíl mezi pádlem a veslem

  • Pádlo používají rekreační vodáci a kanoisté. Je kratší než veslo kvůli snadnější manipulaci. A teď to hlavní, pádlo není připevněné k lodi a když zabíráte, jedete vždy dopředu. Navíc ho můžete mít střídavě na pravé i levé části člunu.
  • Veslo je naopak delší, bývá připevněno k lodi a při pohybu se loď odráží od vody. U vesla se opíráte o její tlak, čímž zajišťujete pohyb, který je vždy směrem dozadu.

Abyste vyrazili od břehu, potřebujete…

Pro větší pohodlí je tu sportovní člun Aqua Marina, ke kterému lze dokoupit i motor. Večer pak můžete do kempu doplout za tichého vrnění a ruce necháte odpočívat. Prostě se budete kochat.

Nafukovací člun má velmi pohodlnou pozici na pádlování a držáky pádel se zamykacím systémem a bezpečnostními madly. Nemusíte se tak bát, že vám pádla během oběda vezmou roha.

Aqua Marina je lehká, což oceníte při každodenním nošení na břeh. Vejdou se na ni 2 dospělí i s malým vodákem. K balení patří ruční pumpa s tlakoměrem a 2 hliníková pádla

Vzhůru na kajak!

Sportovnější zážitek si užijete hlavně na kajaku. A který je ten pravý? Pokud se chystáte na delší výlety po řece s partnerem, hledejte dvoumístný kajak, vhodný na rekreační jízdu. K balení patří i ruční pumpa, dvě sedačky a transportní tašky.

Jestli se chcete realizovat sami a pouštět se do větších akcí, mrkněte na Tomahawk – stále rekreační, ale na úplně jiné úrovni! Tenhle kajak bude jen pro vás. Jeho ostrý tvar vám dovolí nabrat rychlé tempo a díky ohromnému prostoru budete mít pohodlí.

I sezení si nastavíte, jak je libo, protože sedačka je polohovací. Tomahawk přímo volá po jízdě na celé odpoledne. A pánové, na vymazlený design ulovíte nejen rybky…

Nadšení sportovci by pak měli koukat po jednomístném kajaku. Vejde se totiž i na divokou řeku, alpské průsmyky a je na něm mnohem větší zábava. Jednomístné jsou kratší, tím pádem rychlejší a lépe se na nich zatáčí – ideální pro dobrodružné povahy.

Při výběru člunu a kajaku se řiďte tím, co od jízdy na řece očekáváte. Jaké jsou vaše nároky, v jakém složení na vodu vyrazíte a kolik toho povezete. V Happy Sportu máme různé velikosti, druhy a vždy vám s výběrem poradíme.

„Nezapomeň bandasku!“ „Nejdu na mlíko, nee.“

Na mlíko sice nejdete, ale bandaska je pojmenování barelu, kam schováte své věci. Bandaska = plastový sud, barel pro vodáky, který je upravený přesně tak, aby se vešel na loď mezi kormidelníka a háčka.

Vodotěsné víko pak jistí, že se uvnitř nic nenamočí. A jedna důležitá… Barel vždy přivažte k plavidlu. Mohlo by se zdát, že se plastová nádoba bude nadnášet, ale opak je pravdou.

Náš tip: Přestože budete mít barel, vložte raději své mobily do uzavíratelných pytlíků, které zatáhnete zipem a budete mít jistotu, že se si z nich zavoláte i v cíli.

Happy Sport myslí nejen na praktickou úschovu, ale i nošení věcí. Mrkněte na vymakané vodní vaky, které unesou až devadesát litrů a mají popruhy na záda. Jsou voděodolné, nechybí ani držáky na pádla a polstrovaná záda. Tady pak není o čem…

A co na sebe?

Na vodě se chcete cítit pohodlně i stylově, mít něco do rezervy a nic zbytečně. Pořád ale jedete na loďku, takže je to podobné jako balení do letadla. Co bude nad povolenou váhu, platíte… Ovšem pro vodáky jsou pravidla přísnější. Co se nevejde do barelu, nejede.

Na týden často stačí tři trička s krátkým rukávem, kraťasy, plavky, pokrývka hlavy, dlouhé kalhoty k ohni, rychleschnoucí mikina, tepláky a něco na spaní. Na nohy sandále a pevné boty.

Kajakáři, vám se bude hodit spíš neoprenové oblečení, díky kterému zůstanete v teple, relativním suchu a v průsmyku vás neofoukne vítr. A protože to je někdy smršť, nezapomeňte na helmu.

V kempu se neobejdete bez…

Vodáci spí většinou v kempech, kde potřebují stan, karimatku, spacák a když mají mlsný jazýček, vařič a nějaké nádobí se šikne. Pak si vystačí i v divoké přírodě mimo civilizaci.

A kdo má rád své pohodlí, přibalí židličku, malý gril nebo rádio.

I frajer myslí na bezpečí

Že nebudou vidět nové plavky a hned se neopálíte? Nebo je vám trapné mít vestu, když jste ve škole patřili do týmu žraloků? Žerty stranou… I ten nejzkušenější vodák by měl nosit vestu a jít příkladem. Nikdy nevíte, co si pro vás voda připraví a koho bude potřeba z ní vytáhnout. V ideálním případě jen věci.

Tohle vám usnadní dovolenou

  • Pumpička pro rychlé nafouknutí člunu.
  • Powerbanky na mobil.
  • Nůž, protože každý správný muž,… znáte to.
  • Repelent, u vody se to havětí jen hemží.
  • Opalovací krém s vyšším faktorem.
  • Pláštěnka do nepohody.
  • Provaz na ty barely.
  • Zapalovač, abyste se ohřáli u ohně.

Nezbývá než popřát vám krásnou dovolenou na řece, šťastný návrat a příště se podíváme třeba na to, kam vyrazit za divočinou.

Mohlo by vás také zajímat

Jak uskladnit lyže na jaře

20. 03. 2023 Tipy a rady Pečujeme o lyže

5 rad, jak si co nejlépe užít jarní lyžování

13. 03. 2023 Tipy a rady

Jak seřídit snowboard a jak se o něj starat?

13. 03. 2023 Tipy a rady Pečujeme o lyže