13. 12. ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY Více

Vážení zákazníci dne 13. 12. máme z provozních důvodů upravenou otevírací dobu pražských poboček. A to: 11:00 - 18:30. A 14. 12. pouze pobočka Praha Čakovice od 12:00 - 19:30. Děkujeme za pochopení.

Méně

Jak zvolit délku lyží

Délka lyží patří k nejdůležitějším parametrům. Právě tady ale panuje spousta mýtů a polopravd. S námi budete mít jasno.

Délka lyží podle druhu lyžaře

V tomto článku se věnujeme pouze délce sjezdových lyží. Jak vybrat běžky nebo skialpové lyže si přečtěte v příslušných článcích.

Délka lyží pro dítě

Dětem chceme lyžařské začátky co nejvíc usnadnit. Právě špatně zvolená délka lyží může zábavu na svahu dost znepříjemnit.

Dítě začátečník 3-6 let

Děti, které na lyžích ještě nestály, by měly mít lyže dlouhé tak, aby na nich zvládly koordinaci a začátky jízdy v pluhu. Jak ale odhadnout správnou délku? V Happy Sportu doporučujeme výšku lyží od prsou až po ramena. Někdy může být i kratší, a to podle sportovní zdatnosti dítěte.

Dítě / junior

Osvojil si Váš dorostenec jízdu v pluhu a základně lyže ovládá? Doporučujeme lyže prodloužit. Také děti starší 6 let by měly sáhnout po delších kouscích. Lyže by pak měla sahat mezi pusu a bradu. Ovšem opět záleží na zdatnosti lyžaře. Pokud se na svahu ještě necítí a jezdí raději v pluhu, lyže mu zbytečně neprodlužujte.

Dítě / junior lyžující samostatně:

Jestliže Vaše ratolest už dovede sjíždět mírný svah s lyžemi podél sebe nebo je natolik šikovné a zvládá už carvingovou techniku, tleskáme a doporučujeme lyže vyměnit. V tomto případě by měl mít junior prodlouženou délku, a to ideálně až ke kořeni jeho nosu.

Dětské a juniorské lyžedélka lyží pro dítě

Délka lyží pro dospělého

Dospělý lyžař už volí délku lyží podle toho, jak a kde chce lyžovat. Nebo jak to na lyžích umí. Pokud váháte, vždy se zeptejte.

Sportovní a rekreační lyžař

Pokud jste rekreační nebo sportovní lyžař a hledáte universální lyže tzv. allmountain, volte jejich délku ke kořeni nosu. Doporučujeme o 10–15 cm kratší lyže, než kolik měříte. Délku ovlivňuje i vyspělost lyžaře a terén, ve kterém se pohybuje. Proto míry neberte jako dogma a mějte na paměti: delší lyže lépe vede.

Allmountain lyže

Lyže obřákové a slalomové:

 

U lyže slalomové SL nebo obřákové GS je délka individuální a měli byste vybírat podle svých požadavků a preferencí. Podrobněji se tomu věnujeme v článku na téma Jak vybrat lyže. Zjednodušeně: slalomová lyže má být o 10–20 cm kratší, než je výška postavy. Naopak obřáková lyže by se měla pohybovat okolo vaší výšky, nebo být ještě delší. Pokud si však nejste jistí, poraďte se s odborníkem.

Slalomky

Obřačky

Pokud váháte, přijďte na pobočku a my to s Vámi probereme.

A pokud hledáte kompletního průvodce, připravili jsme pro Vás sérii článků na téma Jak vybrat lyže (nejen) pro začátečníka.

Mohlo by vás také zajímat

HAPPY VÁNOCE a pohodový prosinec – garance doručení, vánoční balíčky a další vychytávky

30. 11. 2023 / Kam vyrazit

Lyžování v Rakousku: Kompletní průvodce pro cestovatele

24. 11. 2023 / Tipy a rady

Tipy na dárky pro milovníky zimy

Potřebujete poradit? Jsme online

774 493 483 dotazy@happysport.cz