Jak zvolit délku lyží

Délka lyží patří k nejdůležitějším parametrům. Právě tady ale panuje spousta mýtů a polopravd. S námi budete mít jasno.

Délka lyží podle druhu lyžaře

V tomto článku se věnujeme pouze délce sjezdových lyží. Jak vybrat běžky nebo skialpové lyže si přečtěte v příslušných článcích.

Délka lyží pro dítě

Dětem chceme lyžařské začátky co nejvíc usnadnit. Právě špatně zvolená délka lyží může zábavu na svahu dost znepříjemnit.

Dítě začátečník 3-6 let

Děti, které na lyžích ještě nestály, by měly mít lyže dlouhé tak, aby na nich zvládly koordinaci a začátky jízdy v pluhu. Jak ale odhadnout správnou délku? V Happy Sportu doporučujeme výšku lyží od prsou až po ramena. Někdy může být i kratší, a to podle sportovní zdatnosti dítěte.

Dítě / junior

Osvojil si Váš dorostenec jízdu v pluhu a základně lyže ovládá? Doporučujeme lyže prodloužit. Také děti starší 6 let by měly sáhnout po delších kouscích. Lyže by pak měla sahat mezi pusu a bradu. Ovšem opět záleží na zdatnosti lyžaře. Pokud se na svahu ještě necítí a jezdí raději v pluhu, lyže mu zbytečně neprodlužujte.

Dítě / junior lyžující samostatně:

Jestliže Vaše ratolest už dovede sjíždět mírný svah s lyžemi podél sebe nebo je natolik šikovné a zvládá už carvingovou techniku, tleskáme a doporučujeme lyže vyměnit. V tomto případě by měl mít junior prodlouženou délku, a to ideálně až ke kořeni jeho nosu.

Dětské a juniorské lyžedélka lyží pro dítě

Délka lyží pro dospělého

Dospělý lyžař už volí délku lyží podle toho, jak a kde chce lyžovat. Nebo jak to na lyžích umí. Pokud váháte, vždy se zeptejte.

Sportovní a rekreační lyžař

Pokud jste rekreační nebo sportovní lyžař a hledáte universální lyže tzv. allmountain, volte jejich délku ke kořeni nosu. Doporučujeme o 10–15 cm kratší lyže, než kolik měříte. Délku ovlivňuje i vyspělost lyžaře a terén, ve kterém se pohybuje. Proto míry neberte jako dogma a mějte na paměti: delší lyže lépe vede.

Allmountain lyže

Lyže obřákové a slalomové:

 

U lyže slalomové SL nebo obřákové GS je délka individuální a měli byste vybírat podle svých požadavků a preferencí. Podrobněji se tomu věnujeme v článku na téma Jak vybrat lyže. Zjednodušeně: slalomová lyže má být o 10–20 cm kratší, než je výška postavy. Naopak obřáková lyže by se měla pohybovat okolo vaší výšky, nebo být ještě delší. Pokud si však nejste jistí, poraďte se s odborníkem.

Slalomky

Obřačky

Pokud váháte, přijďte na pobočku a my to s Vámi probereme.

A pokud hledáte kompletního průvodce, připravili jsme pro Vás sérii článků na téma Jak vybrat lyže (nejen) pro začátečníka.

Mohlo by vás také zajímat

Jak uskladnit lyže na jaře

20. 03. 2023 Tipy a rady Pečujeme o lyže

5 rad, jak si co nejlépe užít jarní lyžování

13. 03. 2023 Tipy a rady

Jak seřídit snowboard a jak se o něj starat?

13. 03. 2023 Tipy a rady Pečujeme o lyže