AKCE NA PŮJČOVNU PADDLEBOARDŮ DO KONCE LÉTA Více

Výhodněji si paddleboard v Praze už nepůjčíte!! 1+1 ZDARMA, nebo 40% sleva na všechny zápůjčky našich paddleboardů - pouze do konce prázdnin 31.8.2022.

Nejjednodušší cesta na vodu vede přes Happy Sport.

Méně

Jak vybrat skialpové lyže?

V posledních letech rapidně narůstá na popularitě skialpinismus. S tímto trendem souvisí také větší množství nabízeného zboží, se kterým přichází výrobci na trh. Někdy je proto těžké se v takové nabídce orientovat, obzvláště pokud jsme začátečníky. Úzké, široké, krátké, dlouhé, lehké, s rockerem nebo bez? Mnoho výrazů a těžko si pod tím představit něco konkrétního. Podle čeho tedy vybírat lyže, abychom zvolili model, který nám bude nejvíce sedět?

Délka

Za univerzální délku se považuje asi tak o 7 cm méně, než je samotná délka postavy. V ideálním případě by pak měla lyže sahat člověku zhruba ke kořeni nosu. Obecně záleží na tom, co je váš hlavní záměr. Pokud jste duší dobrodruh a hodláte se pohybovat po neupraveném terénu, chcete vyzkoušet čerstvě napadaný prašan a užít si naplno vše, co to obnáší, doporučujeme délku lyže srovnatelnou s výškou postavy. V případě, že se naopak chcete soustředit na výstup a budete se pohybovat převážně po upravených tratích, můžete zvolit lyže i o něco kratší.  

Šířka

U lyží se můžeme setkat až s třemi rozměry týkající se šířky. Musíme rozlišovat šířku špičky, dále šířku středu a v neposlední řadě šířku patky. V praxi to pak může vypadat třeba takto: 124/85/104 mm. V našem případě nás ale nejvíce zajímá údaj týkající se šířky pod patou. 

U závodních lyží se setkáme s šířkou do 80 mm pod patou. Nicméně pro rekreační skialpinismus je vhodnější šířka středu lyže mezi 80 až 90 mm. V případě, že plánujete navštívit i oblasti mimo vyznačené trati, můžete zvolit lyže i širší. Pokud holdujete jízdě v prašanu, doporučujeme lyže o šíři přes 100 mm pod patou. Daná šířka prakticky rozloží váhu lyžaře v hlubokém sněhu, díky čemuž se nebudete propadat. Na lyže tohoto typu se soustředí v prodejně Freeskier.cz, kde naleznete dostatečně široké lyže určené na pořádné poježdění v čerstvě napadaném prašanu.

Váha

To, co vás pravděpodobně bude zajímat nejvíce. Paradoxně nejnižší váha nemusí znamenat vždy tu pravou volbu pro vás. Pokud stoupáte vzhůru, nízkou váhu samozřejmě oceníte. Nicméně při sjezdu dolů musíte počítat s tím, že ultralehké lyže hůře drží stopu a každá nerovnost se může projevit ztrátou balancu, což může pokazit pocit ze závěrečného sjezdu, který by měl být třešničkou na dortu. Obecně lze říci, že se skialpinistická lyže pohybuje okolo 1000-1500 g na jednu lyži. U lyží určených na freeride, které jsou zákonitě širší, se pak váha logicky pohybuje v trochu vyšších číslech.

Vázání a boty

Dva důležité prvky, na které nemůžeme zapomenout. Tato nedílná součást vybavení se může zdát na první pohled jako méně podstatná, nicméně opak je pravdou. Lehké pinové, neboli techové vázání, může mít váhu kolem 200 g na jeden kus. K nim bychom potom doporučili nejlehčí boty, které mají jen dvě přezky, BOA stahování a disponují velkým rozsahem pohybu. K širším lyžím se naopak hodí vázání těžší, například kolem 700 g na jeden kus. Lyžařské boty v tomto případě mají 4 přezky a tvrdší flex. Pokud se skialpinismem začínáte, případně pokud jenom hledáte bytelné vázání, můžete vyzkoušet vázání rámové. V takovém případě můžete využít i klasické sjezdové lyžáky, které do vázání také pasují. Nicméně zde musíte počítat s poměrně vysokou váhou vázání, kolem 1100 g na jeden kus, i jiným mechanismem chůze, kdy společně s botou zvedáte celý rám vázání, čímž se celý výstup stane poměrně fyzicky náročný.  

Závěrem si tedy stačí zodpovědět základní otázky typu, kde se chci s lyžemi pohybovat, jak jsem zdatný lyžař a jaké mám zkušenosti? Dále, zda preferuji jízdu v hlubokém sněhu a jestli je pro mě zásadní samotný výšlap či sjezd? Na základě těchto odpovědí zvolím vhodný typ lyžařského vybavení. Pokud se hodlám soustředit na výstup, je lepší vybírat lyže s lehčím vázáním a botami. Pro sjezd naopak vyberu lyže delší, těžší, s bytelným vázáním a tvrdými botami. 

Doporučujeme si skialpinistické vybavení nejprve zapůjčit a náležitě vyzkoušet, abyste správně určili, čemu se chcete věnovat a co vám nejvíce vyhovuje. Na našich pobočkách Happy Sportu vám rádi poradíme a skialpinistický set vypůjčíme. Vyzkoušíte si tak různé druhy lyží, vázání i bot, a na základě nově nabytých zkušeností se poté lépe rozhodnete, co je pro vás to pravé.

Mohlo by vás také zajímat

Paddleboarding: sport, který si zamilujete

25. 05. 2022 Paddleboardy

Rady, jak správně vybrat paddleboard od A do Z

28. 05. 2022 Paddleboardy

Chcete prodat paddleboard, ale nevíte jak? Uděláme to za vás!

28. 05. 2022 Paddleboardy